KŘÍŽEK V TRNKÁCH NA RAPOTÍNĚ

Křížek v trnkách u rapotínského sídliště.

V sobotu 29. 6. 2019 od 17.00 hod. ještě za velkého vedra nastal den "D" slavnostní odhalení po rekonstrukci zapomenutého křížku.


Zúčastnil se také starosta města Tachova Mgr. Ladislav Macák a tachovský páter Václav Vojtíšek. Slavnostní odhalení provedl Václav Vobořil, který na křížku nejvíce pracoval. Pak křížku požehnal páter Václav Vojtíšek. Na závěr starosta Ladislav Macák do kamery pana Josefa Korce z kabelové televize ZKTV pochválil klub hledačů pokladů za dobrou práci.

Zapomenutý křížek u bývalé cesty z Tachova do Velkého Rapotína.

Tachovští hledači se rozhodli, že tuto drobnou kamennou památku opraví a okolní prostor "zkulturní". Křížek v ochraně křoví přečkal dobu, která takovým památkám nepřála. Křížek byl v poměrně dobrém stavu, ale vyřádil se na něm zub času. Po ručním hrubém očištění, následovalo jemnější. Jemnější čištění si vzali na starost Saša Szabo s Vendou Vobořilem. Po očištění byl nápis nečitelný. Klub hledačů pokladů se rozhodl že nechá udělat novou informační desku. Letitou trávu si vzal na starost Zdeněk Černý. Úklid nasekané trávy si vzali na starost další členové klubu. Venda Vobořil dokončil opravu a nátěr křížku a nyní se muselo počkat na zhotovení informační desky. O měsíc později členové klubu vyrazili dokončit tuto akci. Bylo nutné ke schodům udělat zábradlí. Velkým vrtákem předvrtat otvory pro sloupky, zpevnit schody a připevnit zábradlí.

Přesně po sto letech od úmrtí pana Josefa Zwerence se pomníček, který zde nechali postavit jeho děti, se zaskvěl v plné kráse.

Nejvíce se o to zasloužili tito hledači - Jaroslav Kubíček, Martin Krafl, Alexander Szabo, Marek Packan a Václav Vobořil. Tento křížek je již sedmnáctá drobná kamenná památka, kterou klub hledačů opravil zdarma. Na tento křížek město uhradilo materiálové náklady.

Budete-li mít kolem cestu, můžete si v pěkném prostředí odpočnout na lavičce, kterou tam už dalo město.

Ke křížku se dostanete dvojím způsobem. Od židovského hřbitova, kde je možné zaparkovat, po louce vzhůru podél plotu u domů. Nebo můžete jít ke křížku od hřbitova dolu po vyšlapané cestičce.

Třetí cesta, která je nejkratší,je od autobusové zastávky "Rapotínská". Těsně pod autobusovou zastávkou "Rapotínská" přejdete betonovou výpusť a jdete asi 6 metrů zpět na druhé straně příkopu. Pak projdete vyčištěnou pěšinou v křoví na louku. Asi po 100 metrech po louce podél křoví,je vchod ke schodům ke křížku. Budete-li mít čas, můžete se z vrcholu tajemného kopce nad křížkem, podívat na Tachov. Je z něj jeden z nejkrásnějších pohledů na celý Tachov.

Při hledání informací o tom co se u křížku stalo, jsem se od pamětníků dozvěděl, že se na tom místě měli při bouři kočímu splašit koně a ty pak převrátily na něj vůz. Pátral jsem dál a stalo se to opravdu jinak.

Pan Miroslav Vetrák z tachovského archivu vypátral tuto informaci.

Dne 26. 6. 1909 o půl sedmé ráno došlo na tzv. Windschnur (tj. asi někde přibližně v těchto místech ...) k tomu, že 84 Josef Zwerenz z Velkého Rapotína byl sražen rychle jedoucím cyklistou Kummertem z téže obce, který údajně spěchal do práce do Tachova, kde pracoval jako tesař na opravě domu. Na sraženého prý z velké dálky volal, ale ten byl špatně slyšící a nereagoval. Zwerenz byl následně převezen do nemocnice v Tachově, kde svým těžkým vnitřním zraněním v pondělí 28. 6. 1909 podlehl. Pohřeb proběhl ve středu 30. 6. 1909.

František Soukup

Klub hledačů HP Tachov.